سئو سایت آموزشی | تمام مراحل لازم برای سئو سایت آموزشی

سئو سایت آموزشی

در حال بارگذاری...
حتما بخوانید  سایت‌ها از نگاه سئو به چند گروه تقسیم بندی می‌شوند؟
حتما بخوانید  استراتژی سئو سایت فروشگاهی
حتما بخوانید  استراتژی سئو سایت محتوایی

این روزها با گسترش فضای وب و توسعه کسب و کارهای اینترنتی، پروژه سئو به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کارفرمایان سایت‌های مختلف تبدیل شده است و به دلیل اهمیت بسیار زیادی که سئو در رتبه بندی گوگل داشته و تأثیراتی که می‌تواند در میزان درآمد‌های یک سایت اینترنتی داشته باشد، همه کاربران به دنبال بهترین‌ها در این رده برای خود هستند. سئو هر نوع سایتی، شرایط خاص خود را داشته و برای موفقیت در انجام آن، باید نکات اختصاصی لازم در نظر گرفته شود و اجرای یک ‌ایده مشترک برای همه سایت‌ها اصلاً منطقی نیست. سایت‌های آموزشی هم از این امر مستثنا نبوده و باید سئو سایت آموزشی نیز به صورت قدرتمند و تأثیرگذار دنبال شود. در این مقاله با معرفی بهترین نکات مربوط به سئو سایت آموزشی با شما همراه هستیم. توجه به این نکات می‌تواند به برگ برنده‌ای برای شما در رقابت با سایر رقبا تبدیل شود.

منظور از سایت آموزشی چیست؟

در قرن ۲۱ و به خصوص با شیوع ویروس کرونا، همه کارها آنلاین شده و اکثر افراد به صورت اینترنتی کار می‌کنند. آموزش و تدریس هم یکی از همین کارهاست و آموزش آنلاین به یکی از محبوب‌ترین پدیده‌های قرن ۲۱ تبدیل شده است. سایت‌های آموزشی نیز در همین راستا توسعه پیدا کرده و در حال ارائه این نوع از خدمات به کاربران هستند. این دست از سایت‌ها یا ارائه دهنده آموزش‌های حضوری به کاربران هستند یا این دوره‌ها را در قالب پکیج‌های دانلودی و به صورت آنلاین به فروش می‌رسانند. نکات ارائه شده در این مقاله، برای این قبیل از سایت‌ها کاربردی بوده و البته استفاده از آنها برای انواع سایت‌ها با چالش‌هایی همراه خواهد بود. اگر یک سایت آموزشی دارید و می‌خواهید در این حوزه موفق شوید، این مفاهیم می‌توانند ارزش یک گنج بزرگ را برای شما داشته باشند.

چرا سئو سایت آموزشی اهمیت دارد؟

فروش آنلاین دوره‌های آموزشی یکی از ضروریات زندگی امروز شده است. آموزش رکن اصلی و اساسی برای ورود به هر شغل و حرفه‌ای بوده و سیل عظیمی از کاربران نیز به دنبال دریافت خدمات آموزشی در زمینه‌های مختلف هستند. استفاده از بستر اینترنت، هم برای کاربران و هم برای کارفرمایان سایت‌های آموزشی مزیت‌های بسیار زیادی به دنبال دارد. اگر شما هم فکر می‌کنید که نکات ارزنده‌ای برای آموزش دارید و می‌توانید در فروش آنلاین دوره موفق شوید، پس به سئو سایت آموزشی نیاز خواهید داشت. سئو به شما کمک می‌کند تا این خدمات را بهتر و راحت‌تر و به تعداد کاربران بیشتری معرفی کرده و در نتیجه درآمد بیشتری نیز داشته باشید. چه بسا اساتید و سایت‌های آموزشی بسیار زیادی در سطح کشور به دلیل عدم استفاده از قواعد سئو، منزوی شده و با وجود کیفیت بالای آموزش، جایی در میان انتخاب‌های کاربران ندارند.

استراتژی سئو سایت آموزشی

تعیین استراتژی سئو سایت‌های آموزشی در موفقیت شما اهمیت بسیار زیادی دارد. پاسخ به این سؤال دقیقاً روندی است که شما باید در سئو سایت خود پیش بگیرید؛ سئو محصولات آموزشی چگونه انجام شود که همه موارد جستجوی کاربران را در بر بگیرد؟ تعیین استراتژی سئو سایت از جهات مختلفی حائز اهمیت است. دقت و کیفیت در تعیین استراتژی می‌تواند تأثیر مستقیم و بسزایی در نتیجه نهایی پروژه سئو سایت شما داشته باشد.

یکی از بهترین استراتژی‌ها و روش‌ها برای سئو سایت آموزشی، استفاده تلفیقی از استراتژی‌های سایت‌های فروشگاهی و خدماتی است. در سایت آموزشی، شما هم محصولاتی برای فروش دارید و هم ممکن است خدماتی مانند آموزش آنلاین را در پیش بگیرید که بیشتر مانند یک خدمت هستند تا محصول. از این رو استراتژی به کار گرفته شده برای سئو نیز باید هر دو این موارد را در بر بگیرد. بدین ترتیب باید تمهیداتی در نظر بگیرید که:

  • دسته بندی محصولات آموزشی به صورت مستقیم باید در استراتژی سئو لحاظ شده و به آنها پرداخته شود.
  • خود محصولات برای فروش مستقیم باید در استراتژی سئو لحاظ شده و به آنها نیز پرداخته شود.
  • تولید محتوای لندینگ‌ها در استراتژی سئو سایت آموزشی، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.
  • صفحات هدف فروش برای هر دسته یا محصول نیز باید متناسب با شرایط توسعه داده شوند. تولید محتوا برای این صفحات نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای مثال فرض کنید یک سایت آموزشی سئو دارید و دوره آموزش ۰ تا ۱۰۰ سئو به عنوان یکی از محصولات شما باید در دسترس کاربران قرار گیرد. خود این محصول باید به صورت جداگانه با تولید محتوای مناسب و سایر تکنیک‌ها مانند رپورتاژ سئو شود. در این بین صفحات دیگری برای کمک به سئو این محصول ایجاد شده و سئو شوند. صفحاتی که به جزئیات آموزش سئو مرتبط هستند؛ صفحاتی مانند آموزش الکسا، آموزش ماز، آموزش گوگل آنالیتیکس و … که خودشان بخش‌ها و سرفصل‌هایی از آموزش سئو محسوب می‌شوند.

نتیجه این استراتژی بدین صورت است که تمام مدل‌های سرچ کاربر را در بر گرفته و درنهایت همه این جستجو‌ها را به سمت محصول اصلی سایت شما هدایت می‌کند.

مراحل سئو سایت آموزشی

خب تا اینجای کار با سایت آموزشی و اهمیت سئو سایت آشنا شدیم. حال باید به یک سؤال دیگر پاسخ دهیم؛ مراحل سئو سایت آموزشی چیست و برای اینکه پروژه سئو سایت خود را با قدرت پیش ببریم، باید چه مسیری را طی کنیم؟ در این بخش شما را با تمام مراحل لازم برای سئو چنین سایتی آشنا می‌کنیم. البته هر یک از این مراحل نیاز به ابزار‌های خاص خود را دارند.

  • شناسایی کلمه کلیدی دسته بندی دوره‌ها

قانون اول سئو همیشه مربوط به پیدا کردن کلمات کلیدی است. شما باید کلمات اصلی کسب و کار خود را در اینترنت پیدا کنید که البته پیدا کردن این کلمات چندان هم ساده نیست! برای این منظور باید دقیق عمل کرده و از ابزار‌های رایج در این مرحله استفاده کنید.

  • اسم گذاری اصولی و ساخت صفحات دوره‌ها برای سئو کردن هر دوره

در مرحله دوم نوبت به ایجاد صفحات دوره‌های آموزشی و شرایط لازم برای سئو آنها می‌رسد. با توجه به اینکه این بخش اهمیت بسیار زیادی در سایت آموزشی دارد، باید حتماً با مشاورین و متخصصین سئو مشورت کنید. از انتخاب عنوان مناسب گرفته تا تولید محتوای مناسب برای دوره‌ها، همگی باید طبق استاندارد‌های سئو انجام شود.

  • شناسایی کلمات کلیدی برای لندینگ‌های اصلی موضوعات شاخص در حوزه آموزش شما

نوبتی هم که باشد، نوبت استخراج کلمات کلیدی مربوط به لندینگ‌های اصلی است. تعیین این کلمات نیز باید طبق یک ‌ایده مشخص انجام شود تا فروش صورت پذیرد.

  • تولید محتوای سئو باکس دسته بندی

در قدم بعدی باید به تولید محتوای سئو باکس دسته بندی محصولات و دوره‌ها بپردازیم. اگر محصولات شما در دسته بندی‌های مختلفی جای گرفته‌اند، سئو باکس کمک می‌کند تا ربات‌های گوگل دسته‌های مختلف را شناسایی و بر اساس اهمیت هر صفحه آن را رتبه بندی کند.

  • تولید محتوای تخصصی برای خود محصول آموزشی

تولید محتوا برای خود محصول آموزشی نیز یکی دیگر از مراحل سئو برای چنین سایت‌هایی است. در این مرحله شما نیاز به یک تولید محتوای حرفه‌ای خواهید داشت که در کنار رعایت تمام نکات سئو، فوق‌العاده جذاب و ترغیب‌کننده نیز باشد.

  • تولید محتوا لندینگ و صفحات هدف

صفحات هدف صفحاتی هستند که کاربر را جذب و آنها را به سمت محصولات و خدمات شما هدایت می‌کنند. این صفحات باید به صورت کاملاً حرفه‌ای ایجاد شده و حتی کلمات کلیدی انتخابی برای آنها نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

  • تولید محتوا مستمر برای بخش بلاگ روی موضوعات عمومی‌تر

موضوعات عمومی‌تری هم هستند که نیازی به ساخت صفحات فرود و لندینگ برای آنها نیست. این دست از صفحات باید به عنوان مقالات عمومی در بخش بلاگ سایت درج شده و به صورت مستمر بروز‌رسانی شود.

  • لینک سازی داخلی

داشتن استراتژی لینک سازی داخلی نیز اهمیت خاص خود را دارد. در این مرحله شما باید با یک استراتژی مشخص از پیش تعیین شده برای ساخت لینک‌ها بین مقالات و صفحات فرود سایت خود اقدام کنید تا راهنمای ربات‌های گوگل باشید.

  • نوشتن متا تگ‌ها و متا دیسکریپشن‌های جذاب برای تمامی صفحات

استفاده از متا‌های جذاب اهمیت بسیار زیادی در رونق صفحات سایت شما خواهد داشت. بهتر است حتماً این مرحله را نیز زیر نظر یک متخصص سئو انجام دهید.

  • لینک سازی خارجی

داشتن یک برنامه ریزی درست برای لینک سازی خارجی از چند جهت اهمیت دارد. در درجه اول باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود و در درجه دوم نیز نتیجه بهتری برای شما رقم می‌زند.

  • بررسی وضعیت و آنالیز رقبا برای بهبود روند رقابت

آنالیز رقبا نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو سایت آموزشی است. در این مرحله شما باید با شرایط و استراتژی‌های به کار گرفته شده توسط رقبا آشنا شده و نقاط ضعف و قوت خود را طوری برنامه ریزی کنید که از آنها یک گام جلوتر باشید.

هزینه‌های سئو سایت آموزشی

نوبت به یکی از شیرین‌ترین مباحث مربوط به سئو سایت می‌رسد. هزینه‌هایی که همیشه تبدیل به چالش‌های اصلی پیش روی ما برای استفاده از بهترین ابزار‌ها و بهره‌گیری از بیشترین کیفیت می‌شوند؛ اما هزینه کردن برای سئو سایت آموزشی، بیشتر از اینکه یک هزینه اضافی باشد، سرمایه‌گذاری است؛ مانند یک سرمایه‌گذاری واقعی، هرچقدر هزینه و بودجه اولیه شما بیشتر باشد، درآمد آن نیز بیشتر خواهد بود. از این رو توصیه می‌کنیم که با این دید به هزینه‌های سئو سایت خود نگاه کنید. برای ارزیابی هزینه سئو سایت باید با عوامل مؤثر بر این هزینه آشنا باشید. این عوامل به شرح زیر هستند:

  • رفع ایرادات تکنیکال سایت: در اولین قدم باید یک هزینه معقول و منطقی برای رفع ایرادات تکنیکال سایت خود صرف کنید. مقدار این هزینه به شرایط فعالی سایت شما بستگی دارد، اما درنهایت باعث بهبود سرعت و کیفیت سایت شما شده و می‌توان از آن به عنوان یک گزینه عالی برای بهبود سئو سایت نیز استفاده کرد.
  • تولید محتوا: بحث تولید محتوا و هزینه‌های آن نیز یکی دیگر از مواردی است که در برآورد هزینه سئو سایت آموزشی باید به آن پرداخته شود. این بخش شامل موارد مختلفی می‌شود که عبارتند از: تولید محتوای سئو باکس، تولید محتوای دوره، تولید محتوای لندینگ‌ها، تولید محتوای ویدئویی و تولید محتوا بلاگ. تمامی استانداردهای سئو باید در نوشتن این محتواها رعایت شود. استراتژی لینک دهی داخلی و نحوه انتخاب کلمات کلیدی و تیترها در این محتواها اهمیت بسیار زیادی دارد.
  • رپورتاژ: درنهایت هزینه لازم برای رپورتاژ را نیز باید در برآورد خود لحاظ کنید. این روش تبلیغاتی، هم باعث افزایش ترافیک سایت شما شده و مشتریان بیشتری را به سمت کسب و کار شما هدایت می‌کند و هم باعث می‌شود سایت از اعتبار خوبی بهره‌مند شود.

چرا پروژه سئو سایت آموزشی را برون سپاری کنیم؟

پروژه سئو سایت آموزش آنلاین نیاز به تحقیق و تفحص کاملی از شرایط این کسب و کار دارد. دقت کنید که نباید این پروژه را با یک پروژه عادی سئو مقایسه کرد. انتخاب کلمات کلیدی بسیار اهمیت خواهد داشت. جابجا شدن یک حرف در کلمات کلیدی این کسب و کار می‌تواند نتایج شما را کاملاً تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال استفاده از کلید واژه‌هایی مانند خرید، فروش، آموزش، دوره، آنلاین، غیرحضوری و مواردی از این دست باید به صورت کاملاً حرفه‌ای برنامه ریزی شده و حتماً باید یک فرد با تجربه و متخصص در سئو سایت آموزشی شما را یاری کند. در غیر این صورت همه تلاش شما به بیراهه خواهد رفت. با توجه به حساسیت بالای چنین پروژه‌ای باید با برون سپاری و استفاده از تجربیات و تخصص یک فرد حرفه‌ای، شرایط بهتری برای سایت خود ایجاد کنید. حل پیچیدگی‌های چنین پروژه‌ای بدون تجربه لازم، عملاً امکان‌پذیر نخواهد بود و نتایج آن نیز قابل قبول نخواهد شد.

بهترین شرکت برای سئو سایت آموزشی

زیر و بم پروژه سئو سایت آموزشی را با هم مرور کردیم. حالا نوبت به یک انتخاب مهم رسیده تا شما استارت کار خود را با قدرت بزنید. اگر هنوز چالشی در ذهن دارید یا به دنبال یک برنامه ریزی قدرتمند و دقیق برای سئو سایت خود هستید، با پر کردن فرم مشاوره رایگان می‌توانید از تجربیات ما را استفاده کنید. بدون منت و چشم داشتی آماده ارائه تجربیات خود در زمینه سئو سایت آموزشی به شما عزیزان هستیم. من بنیامین ابراهیمی و تیم ما با کسب سال‌ها تجربه در زمینه سئو چنین سایت‌هایی، با نیاز‌های اصلی و روش‌های کارساز این پروژه آشنا هستیم و شما را در مسیر موفقیت کسب و کار آموزشی خود همراه خواهیم کرد. برای قدرتمند ظاهر شدن باید قدرتمندانه بیندیشید و عمل کنید.